Najlepiej wybrać nasłonecznione miejsce i oddalenie od drzew, taki wybór zaoszczędzi na energii do dogrzania basenu i pracy przy oczyszczaniu. W miarę naszych możliwości basen powinien być zlokalizowany tak aby był osłonięty od wiatru i obserwacji sąsiadów i osób przechodzących ulicą. Po uruchomieniu basen będzie wymagał filtrowania, podgrzewania i uzdatniania wody. W tym celu wymagane jest pomieszczenie techniczne na urządzenia pompująco-filtrujące, uzdatniające i podgrzewające wodę. Urządzenia techniczne należy umieścić poniżej lustra wody lub powinny być zabezpieczone zaworem zwrotnym.
Wielkość i głębokość basenu
Standardowe wymiary basenów budowanych, przydomowych, w ogrodach to około 8×4 m
Jak pokazuje praktyka wymiary te są w zupełności wystarczające dla użytku rekreacyjnego.
Większy basen wiąże się z dużo większymi kosztami budowy i eksploatacji oraz wymaga od inwestora większego ogrodu, jednak taki basen jest dużo wygodniejszy w używaniu. Większe baseny o wymiarach 8 ×16 m lub więcej zazwyczaj wykonywane są dla instytucji publicznych, szkół, hoteli, spółdzielni mieszkaniowych, itd.
Do zwykłych kąpieli rekreacyjnych w zupełności wystarcza standardowa głębokość basenu 110-150 cm. Średnia głębokość basenów wynosi144 cm jest głębokością optymalną ze względu na koszty budowy i użytkowania.
Jeżeli chcemy skakać do wody z trampoliny, to basen powinien mieć co najmniej 230 cm głębokości. Oczywiście największa głębokość powinna zajmować w tym przypadku małą część basenu, pod trampoliną, a w pozostałej części basen powinien mieć standardową głębokość.
Eksploatacja naszego basenu, czyli o kosztach użytkowania basenu
Na koszty używania basenu wpływają głównie koszty energii elektrycznej zużywanej na ogrzewanie, podświetlenie i filtrowanie wody.
Comments are closed.