Jak urządzić pokój dziecka?

Aranżacja pokoju dziecięcego zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych zadań. W końcu pokój dla dziecka powinien być zarówno przytulny, jak i funkcjonalny. No co warto zwrócić uwagę przy jego urządzaniu? Jak z kolei zaaranżować pokój dla rodzeństwa? Podpowiadamy!

Pomysł na pokój dziecięcy – podziel go na strefy

Pokoik dla dziecka warto podzielić na kilka stref, które umożliwią jego komfortowe użytkowanie. Podstawowe strefy to:

  • strefa odpoczynku, składająca się przede wszystkim z łóżka i półki,
  • strefa nauki lub zabawy, obejmująca stolik lub biurko oraz przestrzeń na podłodze,
  • strefa wyciszenia, mogąca składać się z miękkiej pufy lub regału z książkami,
  • strefa ubierania się, obejmująca szafę, wieszaki czy komodę.

Takie podział umożliwi dziecku w pełni skupić się na tym, co akurat robi. Niezależnie od tego czy jest to nauka, zabawa czy odpoczynek.

Pokój dziewczynki – inspiracje

W dziewczęcych pokojach doskonale sprawdzają się ściany o jasnych i delikatnych barwach. Najczęstsze propozycje to beżowy, różowy, błękitny, miętowy, biały czy szary.  Tapeta może przedstawiać prosty wzór, np. kropki, zwierzątka czy rośliny. Popularnym motywem jest również motyw bajkowy, który idealnie sprawdzi się u kilkulatek. Starsze dziewczynki mogą preferować bardziej stonowane i uniwersalne motywy.

Pokój chłopca – inspiracje

W pokojach dla chłopców często przeważają nieco ciemniejsze i bardziej intensywne kolory, takie jak granat, czerń, czerwień czy ciemna zieleń. Wśród najpopularniejszych motywów należy wymienić m.in. samochodziki, dinozaury, zwierzęta czy motywy nawiązujące do popularnych gier i filmów.

Ciekawym urozmaicenie pokoju dla chłopca będzie np. łóżko w kształcie samochodu czy lampa przedstawiająca samolot. Dostępne inspiracje wykorzystują także bajkowe obrazki i plakaty.

Mały pokój dziecięcy – jak urządzić?

Mały pokój może być stylowy i funkcjonalny – wystarczy go odpowiednio urządzić. Powinny znaleźć się w nim podstawowe elementy, czyli łóżko, biurko oraz meble do przechowywania. Powierzchnia blatu nie musi być wcale duża. Ważne, żeby zmieściły się na nim najpotrzebniejsze elementy. W zależności od wieku dziecka może to być laptop, podręczniki czy zabawki. Aby zaoszczędzić miejsce, warto zdecydować się na łóżko ze wbudowanymi regałami bądź schowkami. Dobrą alternatywę stanowi również łóżko na antresoli. Pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń, którą wykorzystasz np. na ustawienie biurka lub stworzenie kącika zabaw. Możesz zdecydować się również na meble składane oraz całe zestawy, które pozwalają zaoszczędzić jak największą ilość miejsca.

Zabudowa małego pokoju dziecięcego powinna obejmować również odpowiednie meble, a także pudełka i kosze do przechowywania. To właśnie utrzymanie porządku jest największym problemem małych pomieszczeń.

Aranżacja pokoju dziecięcego dla rodzeństwa – jak to zrobić?

Posiadasz małe mieszkanie w bloku i nie możesz sobie pozwolić na to, by każde z dzieci miało własny pokój? Nic w tym złego! Podstawową zasadą, o której musisz pamiętać urządzając pokój dla rodzeństwa, jest wyznaczenie osobnej przestrzeni dla każdego dziecka. Pomieszczenie możesz podzielić na dwie strefy, tak, by każde dziecko miało swój kąt, miejsce do nauki i snu. Strefy te mogą stanowić swoje lustrzane odbicie. Aby zapewnić maluchom komfort i prywatność, strefy możesz oddzielić za pomocą regału czy szafy.

W przypadku naprawdę niewielkich pomieszczeń, weź pod uwagę zakup łóżka piętrowego. Ciekawym pomysłem jest również postawienie dwóch łóżek na antresolach, a bezpośrednio pod nimi – biurek. Miejsce zaoszczędzisz również dzięki wiszącym półkom, a nawet i całym systemom do przechowywania.
W przypadku naprawdę niewielkich pomieszczeń, weź pod uwagę zakup łóżka piętrowego. Ciekawym pomysłem jest również postawienie dwóch łóżek na antresolach, a bezpośrednio pod nimi – biurek. Miejsce zaoszczędzisz również dzięki wiszącym półkom, a nawet i całym systemom do przechowywania.

Artykuł przygotowany we współpracy z https://warsztatprzestrzeni.pl/

Comments are closed.