Podłogi drewniane

Drewno jest jednym z najczęściej używanych materiałów podłogowych. Daje ono poczucie komfortu, gwarantując jednocześnie prostotę w utrzymaniu czystości. Podłogi drewniane należy odpowiednio położyć, a później zadbać o to by służyły nam wiele lat – w jaki sposób to zrobić ?

Drewno to piękny materiał na podłogi ! Pierwszym etapem w określeniu idealnej drewnianej podłogi jest montaż. Należy odpowiednio zadbać o to co znajduje się pod drewnem. Powierzchnia powinna być czysta, ewentualne nierówności usunięte. Istotne są również warunki w jakich układamy podłogę – odpowiednia wilgotność i temperatura konieczna jest z racji tego iż drewno „pracuje” i zmienia swoje właściwości w zależności od tych właśnie parametrów. Jeżeli nie wiesz w jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć podłoże – poszukaj firmy wykończeniowej lub remontowej. Nie warto specjalnie spieszyć się z montażem. Deski niekiedy potrzebują czasu by się odpowiednio „ułożyć”. Szczególnie należy uważać na sytuacje w których pod deskami znajduje się klej – w tym wypadku należy między kolejnymi warstwami odczekać odpowiednią ilość czasu – podaną przez producenta kleju.

Pamiętaj o powyższych radach, a montaż będzie dziecinnie prosty ! Konserwacja powinna odbywać się na codziennie. Oczywiście jest to wyjątkowa sytuacja – tylko dlatego, iż nie możemy pozwolić na obecność materiałów mogących porysować naszą podłogę – piasek, żwir, kamienie. Poza tym w zależności od tego naszej konkretnego rodzaju desek – może okazać się, iż co kilka lat będziemy musieli je cyklinować. Drewno pęcznieje gdy nasączy się wodą. Pamiętaj o tym i reaguj gdy widzisz szczeliny w swoim parkiecie ! Nie pozwalaj na to by dostała się do nich woda. W odpowiedni sposób zabezpiecz parkiet od „dołu” poprzez nałożenie warstwy ochronnej na wylewki lub stosowanie foli pod panelami podłogowymi. Nie pozwól na to by woda „stała” długi czas na deskach lub panelach – grozi to nierównością podłogi. Na pozór nasza drewniana podłoga nie wymaga wiele pracy konserwatorskich. Od czasu do czasu przejechać mopem. Tak naprawdę na co dzień musisz reagować na czynniki zagrażającej Twojej podłodze. Dzięki tym kilku radom będziesz mógł cieszyć się swoją drewnianą podłogą przez lata.

Comments are closed.