Projektowanie gabinetów lekarskich – jak to zrobić?

Projektowanie gabinetów lekarskich to zadanie, które wymaga nie tylko zmysłu estetycznego, ale przede wszystkim uwzględnienia funkcjonalności i ergonomii pomieszczenia. Przestrzeń musi być przystosowana do specyficznych potrzeb zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. W procesie projektowania ważne jest, aby stworzyć środowisko, które sprzyja zdrowiu, jest bezpieczne i zapewnia wysoki komfort pracy. Na co więc zwrócić uwagę projektując gabinet lekarski?

Jakie są wytyczne Sanepidu dla gabinetu lekarskiego?

Przepisy dotyczące wymogów budowlanych, minimalnej powierzchni oraz niezbędnego wyposażenia gabinetu lekarskiego są określone w Ustawie o działalności leczniczej oraz Rozporządzeniu Ministrów z 26 marca 2019 roku. Aby gabinet lekarski mógł działać bez jakichkolwiek bez przeszkód, wymagany jest również jego odbiór przez Sanepid. Należy również zaznaczyć, że projekt gabinetu lekarskiego musi również uwzględniać jego charakterystykę i przeznaczenie, jeśli chodzi o wymogi lokalowe i ich metraż:

  • dla indywidualnej praktyki lekarskiej – 12 mkw.,
  • dla lekarza rodzinnego – 15 mkw.,
  • dla stomatologa – 12 mkw.

Co istotne nowoczesny gabinet lekarski musi mieć sufit na wysokości co najmniej 3,1m. Bez względu na to, czy będzie to gabinet medycyny estetycznej, czy będą w nim wykonywane zabiegi fizjoterapii lub inne, chodzi przede wszystkim o komfort wykonywanej pracy oraz zapewnienie przestronności.

Projektowanie gabinetu medycznego w domu lub mieszkaniu. O czym musi pamiętać architekt?

Pomieszczenie przeznaczone na gabinet lekarski powinno być odrębnym i wydzielonym miejscem. Jeśli chodzi o projekt przychodni lekarskiej, która będzie prowadzona w lokalu mieszkalnym, to pomieszczenie musi oddzielone od innych przestrzeni, które będą wykorzystywane do celów prywatnych. Zarówno wejście i drzwi do gabinetu lekarskiego, jak i poczekalnia oraz inne pomieszczenia wykorzystywane do celów zawodowych, nie mogą być  połączone z innymi wnętrzami, z których korzystać będą domownicy. Warto także pamiętać, że starannie zaplanowana aranżacja wnętrza nie tylko zapewnia komfort pacjentom, ale może również przyczynić się do zmniejszenia u nich stresu i obaw przed zabiegiem. Z tego też względu bardzo starannie przygotowywane są projekty gabinetów stomatologicznych.

Wykończenie wnętrz gabinetów stomatologicznych, lekarskich oraz innych zgodnie z normami i wymogami prawnymi

Podczas urządzania gabinetu lekarskiego, mimo obowiązujących restrykcji i wytycznych, projektanci mają jednak pewną swobodę wyboru. Jeśli chodzi o meble, to powinny one być przystosowane do dezynfekcji. Elementy wolnostojące, jak np. wieszaki na kurtki, powinny być ustawione na nóżkach albo zawieszone na ścianie. Dzięki temu można również zapewnić sterylność podłogi.

Podłogi w gabinetach medycznych powinny być wykonane z trwałych materiałów, które będą odporne na uszkodzenia. Z tego też względu często wybierane są wykładziny PCV i ich modele, które są specjalnie dedykowane do placówek medycznych. Poza tym muszą one być łatwe w utrzymaniu w czystości.

Jeśli chodzi o ściany to one także muszą spełniać określone normy i wymagania. Wokół umywalki z wodą muszą znajdować się płytki lub inne materiały, które nie będą nasiąkliwe, a w pozostałych częściach pomieszczeń, nie powinny one być porowate i trudne w czyszczeniu. Również ściany w gabinecie lekarskim mają szczególne wymagania – powinny być zmywalne i nie mogą zawierać porowatych elementów.

gabinet stomatologa

Projektowanie poczekalni i innych pomieszczeń z myślą o osobach z niepełnosprawnością

Każdy gabinet lekarski powinien być tak zaprojektowany, aby uwzględniał potrzeby osób niepełnosprawnych. Z reguły wiąże się to z projektem budowy lokalu pod gabinet, jak i z wyborem odpowiedniej lokalizacji. Połączenie tych dwóch aspektów jest wręcz niezbędne, aby móc spełnić odpowiednie wymagania. Aby osobom niepełnosprawnym łatwiej było się dostać do specjalisty, można zamontować podjazd lub specjalną windę, jeśli jest to konieczne.

Drzwi do gabinetu lekarskiego powinny mieć szerokość przynajmniej 95 centymetrów. Z kolei w pomieszczeniach sanitarnych, jak np. toalety, należy zapewnić pacjentom przestrzeń, która umożliwi im swobodne przemieszczanie się. Projektanci i architekci wnętrz stosują bardzo często układ funkcjonalny w pomieszczeniu. Oznacza to, że np. pacjent ma możliwość wykonania pełnego obrotu w wózku inwalidzkim.

Projektowanie gabinetów stomatologicznych i lekarskich – jaka kolorystyka wnętrz?

Teoria opracowana przez psychologów potwierdza różne odczucia u ludzi, jakie wywołują barwy i ich kombinacje. Mało tego, życiowe doświadczenia każdego człowieka mają pływ na to, jak postrzegane są poszczególne kolory. Bardzo często można usłyszeć, że ciepłe barwy bardzo dobrze sprawdzają się w recepcjach i poczekalniach w klinikach, ponieważ wprowadzają one tam spokój.

Z kolei barwy chłodne i zimne bardzo często nie są postrzegane pozytywnie i mogą wywoływać uczucia lęku, nienaturalności lub dyskomfortu u niektórych pacjentów. To finalnie wpływa także na odbiór całej placówki medycznej przez nich. Należy jednak pamiętać o tym, że chłodne i jasne barwy mogą wywoływać również poczucie czystości i sterylności w pomieszczeniach, a na dodatek sprzyjać skupianiu się na pracy przez specjalistów.

Comments are closed.