Wiata śmietnikowa metalowa – niedroga, estetyczna, funkcjonalna

Wybór odpowiedniej wiaty na osiedle mieszkaniowe powinien być przede wszystkim podyktowany względami praktycznymi. Nie można jednak zapominać również o estetyce, dlatego też przy podejmowaniu decyzji konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników.

Wiata śmietnikowa jest jedną z niezbędnych konstrukcji na każdym osiedlu mieszkaniowym. Dzięki niej można wydzielić oraz osłonić miejsce, w którym gromadzone są odpadki zmieszane oraz segregowane. Dostęp do wiaty powinni mieć tylko mieszkańcy osiedla, dlatego też najczęściej wyposażana jest ona w drzwi zamykane na klucz.

Metalowe wiaty śmietnikowe

Wśród wielu dostępnych wariantów zabudowy aktualnie największym zainteresowaniem ze strony spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych cieszą się wiaty śmietnikowe metalowe. Dostarczane są w wielu wariantach do wyboru, dlatego mogą być one dopasowane indywidualnie do miejsca montażu, przestrzeni do gromadzenia odpadków, a także do estetyki okolicy.

Do wykonania metalowych altan śmietnikowych wykorzystywane są ramy metalowe wykonane z profili, najczęściej stalowych, na których osadza się elementy jak zabudowa ścian oraz drzwi. Z góry altana śmietnikowa jest zabezpieczona dachem, najczęściej wykonanym z blachy trapezowej, lecz można zastosować także inne warianty, na przykład ozdobne dachówki.

Wiaty metalowe wyróżniają się wieloma zaletami:

  • atrakcyjna cena
  • różne warianty zabudowy do wyboru
  • łatwa możliwość naprawy
  • nieskomplikowany montaż
  • wysoka odporność na czynniki zewnętrzne
  • możliwość dopasowania do estetyki osiedla

Estetka wiat śmietnikowych metalowych

Aktualnie altany śmietnikowe dostarczane przez producentów to pełna paleta modeli do wyboru pod kątem ich estetyki. Stąd też wiata może stać się elementem osiedla, który nie tylko nie przeszkadza ze względu na swój wygląd, lecz także może być jego uatrakcyjnieniem.

Obecnie najczęściej wybierane wiaty śmietnikowe to modele o wypełnieniu ścian poziomymi panelami – mogą być one montowane bezpośrednio przy sobie lub też w niewielkich odstępach, co pozwala na uzyskanie lepszego efektu cyrkulacji powietrza. Takie altany określane są jako panelowe, żaluzjowe lub lamelowe w zależności od producenta.

Do produkcji wypełnień tego typu stosowane są blachy ocynkowanej, najczęściej o grubości 0,5 mm, które wykańczane są za pomocą techniki malowania proszkowego. Dzięki temu można uzyskać estetyczny efekt, na przykład altana śmietnikowa może mieć kolor brązowy, szary lub inny w zależności od otoczenia, aby harmonijnie się do niego dopasować.

Interesującą opcją są również wiaty wykończone z użyciem paneli drewnopodobnych, które bardzo dobrze imitują naturalne drewno, lecz nie wymagają konserwacji.

Gotowe wiaty śmietnikowe na osiedla mieszkaniowe

Producenci altan śmietnikowych zapewniają swoim klientom dostęp do gotowych konstrukcji, które są łatwe i szybkie w montażu bezpośrednio na osiedlu. Dzięki temu nie wymagają one prowadzenia złożonych prac, dlatego gotowa altana śmietnikowa może pojawić się na miejscu już w ciągu jednego dnia!

Warto pamiętać o tym, że altana powinna być umieszczona na utwardzonym, równym podłożu, na przykład wykończonym z użyciem płyt chodnikowych albo kostki betonowej. Rama wiaty jest kotwiona do podłoża, dzięki czemu uzyskuje ona właściwy poziom ochrony przed zniszczeniami.

Więcej informacji dotyczących dostępnych wiat śmietnikowych na osiedla mieszkaniowe można znaleźć już teraz na stronach internetowych ich producentów. Dostępne są tam również przykładowe realizacje, dlatego można dobrać wiaty śmietnikowe tak, aby pasowały one do estetyki osiedla oraz konkretnych wymogów, między innymi pod kątem rozmiaru, typu zabudowy ścian, wyposażenia.

Comments are closed.